• Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2015 by mfo

Ny Automatisk kortbetalingsløsning

May 11, 2016

Vi har arbejdet hårdt på at lancere vores Automatiske kortbetalingsløsning, og vi kan med glæde fortælle, at vi endelig er kommet i luften med løsningen.

Vi lancerer automatisk kortbetaling da en af vores opgaver er, at give vores medlemmer det bedste udbud til den bedste pris - hvad enten det gælder internet, tv-pakker eller andre udgifter. For med automatisk kortbetaling kan du nu som medlem spare det fakturagebyr væk, som blev vedtaget ved sidste Generalforsamling i november 2015, med virkning fra januar i år. Årsagen hertil er ganske simpelt, at Betalingsservice er gået hen og blevet en temmelig bekostelig affære på vores budget - og dermed en udgift til vores medlemmer.

 

 

Automatisk kortbetaling vs. Betalingsservice

Betales en regning via Betalingsservice, er det banken, der trækker pengene.
Når man benytter Betalingsservice, og dermed overlader det til banken, at trække pengene, får man hver måned i e-Boks en oversigt over, hvilke beløb der bliver trukket fra kontoen til hvem og hvornår. Nets, der ejer Betalingsservice, forlanger et gebyr for hver eneste transaktion de foretager for deres kunder (og dermed også Høng Antennelaug). 

Ved automatisk kortbetaling trækker firmaet, du handler med, direkte fra din konto.
Når vi - vores medlemmer - benytter Automatisk kortbetaling er gebyret langt mindre - dog skal forbrugeren selv holde styr på, hvad der trækkes hvornår. Som hjælp hertil, vil du automatisk - hver gang der foretages en hævning med kortbetaltingen - blive adviseret på sms og/eller email på forhånd, der fortæller om kommende betalinger.

 

 

Tilmelding  - sådan gør du.

1. Besøg Selvbetjeningen på mit.hoengantennelaug.dk

2. Indtast medlemsnummer og adgangskode som du finder på din seneste PBS oversigt eller regning. Kan du ikke finde, adgangskoden herpå, skal du trykke på 'glemt kode' og følge vejledningen.

3. Tryk på knappen 'Tilmeld automatisk kortbetaling'

4. Godkend forretningsbetingelser ved at sætte hak i afkrydsningsfeltet

5. Tryk på knappen 'Forsæt' - og et nyt Betalingsvindue åbner

6. Udfyld de fem felter;

Kortholder = Kortholders navn

Kortnummer = 16 cifrede kortnummer

Udløbsdato = måned (førsteelt), år (andet felt)

Kontrolcifre = 3 cifret tal på bagsiden af kortet

7. Tryk på knappen 'Gem betalingskort'

 

 

Typiske spørgsmål til Automatisk Kortbetaling

 

Skal jeg afmelde min Betalingsservice først?

Nej. Når du tilmelder Automatisk Kortbetaling sørger vi for, at Betalingsservice ikke længere bruges. Betalingsservice vil dog stadig figurere i din bankoversigt, og den bliver automatisk aktivt igen, hvis du senere afmelder Automatisk kortbetaling.

 

Hvornår træder min tilmelding i kraft?

Din tilmelding vil først gælde fra den næste kommende opkrævning efter tilmelding, og du skal derfor betale din regninger som du plejer indtil da.

 

Kan alle typer kreditkort anvendes?

Nej. Det er kun Dankort/VISA Dankort som kan benyttes.

 

Hvordan framelder jeg Automatisk kortbetaling?

Det er kun dig selv der kan afmelde Automatisk kortbetaling, via menuen 'Fakturahistorik' på Selvbetjeningen.

 

Jeg har fået en påmindelse eller rykker selvom jeg har tilmeldt Automatisk kortbetaling?

Har du har fået en sms, e-mail eller anden rykker fra os, fordi din regning ikke er betalt, kan det skyldes, at du har fået nyt betalingskort. Derfor skal du huske at opdatere dine kortoplysninger til Automatisk Kortbetaling på mit.hoengantennelaug.dk, så det nye kort bliver tilknyttet Automatisk Kortbetaling.

 

Kan jeg stoppe en betaling?

Nej. Du kan ikke stoppe en enkelt betaling, men du kan altid afmelde Automatisk Kortbetaling via Selvbetjeningen.

 

Please reload