• Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2015 by mfo

Intet signal fra YouSee - LØST

December 31, 2016

Vi kan konstatere at vores medlemmer burde have fået deres tv-signal igen. Det har dog været sparsomt med information fra YouSee hele natten. Som det er de fleste bekendt har YouSee været hårdt ramt gennem hele aftenen og natten i hele landet.

Seneste opdatering fra YouSee er;

 

Ca 4/5 af de berørte kunder på KabelTV (DVBC) er nu igen i drift. På streaming er der udfordringer på nogle af TV2s kanaler. TV2s hovedkanal fungerer normalt. Få andre kanalerne er dog fortsat berørt.

 

Det er muligt selv at følge med i den aktuelle fejl hos YouSee, på deres hjemmeside (Klik her)

 

-----

Bestyrelsen har måtte konstatere at YouSee har problemer med signal-leverancen i store områder. Herunder er Høng og vores antennelaug ramt (ligesom Slagelse og Korsør), og der er derfor kun "sort skærm".

 

Vi arbejder på højttryk for at få informationer fra YouSee, om fejlen og en tidshorisont for fejlretning. Vi beklager naturligvis de gener som fejlen hos YouSee medfører for vores medlemmer.

 

Vi opdaterer denne nyhed med mere info, når vi har dette.

 

Hilsen Bestyrelsen.

Please reload